Autorizacija:

Naudinga žinoti

Balzamas BIFIRON - jautriai odai

Balzamas BIFIRON - jautriai odai

Odos probiotikai – kas tai?

Sąvoka „probiotikai“ įvesta į vartoseną dar 1953 metais, bet tik 2001-aisiais galutinai susiformavo jos reikšmė „kaip gyvo organizmo, kuris, vartojamas tinkamais kiekiais, stiprina šeimininko organizmo sveikatą“. Prie plačiausiai vartojamų maistinių probiotikų priskiriami enterokokai, laktobakterijos ir bifidobakterijos natūralūs žarnyno mikrofloros atstovai. Vartojami į vidų šie probiotikai laikinai įsilieja į žarnyno mikrofloros sudėtį ir padeda atkurti dėl įvairių priežasčių sutrikusią jos natūralią pusiausvyrą bei užtikrina kitokį biologiškai palankų poveikį.     

Vis dėlto probiotikai naudingi ne tik vartoti į vidų. Kaip žarnyno, taip ir odos būklė bei funkcionavimas labai priklauso nuo mikroorganizmų, gyvenančių ant jos paviršiaus. Visais odos ligų atvejais pastebimi mikrobiologinio odos landšafto pakitimai – tiek kaip patologinių pakitimų priežastis, tiek ir kaip pasekmė. Todėl odos, taip pat kaip ir žarnyno, mikrofloros normalizavimas yra svarbus įvairių dermatologinių susirgimų profilaktikos bei terapijos etapas.

Kuo ypatinga jautri oda ir kuo jai naudingi odos probiotikai?

Šiandien maždaug 70% moterų savo odą apibūdina kaip jautrią. Taigi su šia problema susiduria didelė dalis dailiosios lyties atstovių. Tačiau tokios problemos nesvetimos ir stipriajai žmonijos pusei: 30% vyrų skundžiasi padidėjusiu odos jautrumu. Tad kuo gi ypatinga jautri oda?

Jautri arba reaktyvi bet kurio tipo oda – riebi, sausa ar mišri – itin jautriai reaguoja į vidinius bei išorinius veiksnius, tame tarpe emocinius ar psichologinius. Padidėjęs jautrumas pastebimas dažniau, kai oda sausa ar pernelyg plona. Paprastai didesniu jautrumu pasižymi švelni ir šviesi, greitai raustanti, iš išorės pažeista, linkusi į egzemų susidarymą oda, taip pat rožinių spuogų nusėta arba dažną saulės spindulių poveikį patirianti ir pernelyg aktyviai prižiūrima riebi oda.

Odos jautrumo požymiai būna individualūs ir visų pirma reiškiasi subjektyviais pojūčiais, kaip antai žnybčiojimu, dilgčiojimu, deginimu, niežuliu ir kt. Visus šiuos reiškinius lydi beveik nuolatinis diskomforto pojūtis.

Odos paviršiuje, priklausomai nuo jos jautrumo, išryškėja įvairaus intensyvumo požymiai, kaip antai raudonos dėmės (kraujo priplūdimas), rožiniai spuogai, eritema, sausumas, šerpetojimas, piktšašiai, nedideli spuogeliai, įtrūkimai, hiperemija ir kt.

Tokį padidėjusį reaktyvumą lemia per didelis odoje išsiraizgiusių nervų galūnių jautrumas. Jie aktyvuoja nervų laidumo mechanizmus, kurie sukelia diskomforto pojūtį bei sudirgimą. Tuo pačiu susilpnėja apsauginis hidrolipidinis sluoksnis ir sutrinka odos mikrocirkuliacija. Epidermis tampa trapus, sumažėja odos atsparumo slenkstis.

Vis dėlto alergiškos odos nederėtų painioti su jautria. Alergija – tai tik viena, tiksliai apibrėžta padidėjusio jautrumo atmaina, susijusi su odos imunine sistema. Jautrioje odoje išryškėja netoleravimo požymiai, tačiau odos būklės tyrimai alergijos požymių nerodo.

Odos jautrumą veikiantys faktoriai skirstomi į dvi kategorijas: vidinius ir išorinius. Oda gali reaguoti į vieną ar kelis tokius faktorius. Prie vidinių visų pirma priskiriami paveldimumo faktoriai, kaip antai rožiniai spuogai, eritrozė ir t.t. Genetinis faktorius taip pat lemia odos standumą bei plonumą. Svarbų vaidmenį atlieka ir vidiniai sutrikimai - nuovargis, stresas, nerimas, ligos, hormonų pusiausvyros sutrikimai tiesiogiai atsiliepia odos būklei. Jautri oda dažnai būdinga nervingoms, nuolat stresą patiriančioms arba lengvai įsiaudrinančioms, raustančioms kiekvienos emocinės iškrovos metu moterims. Išoriniai faktoriai, kaip antai šaltis, vėjas, saulė, temperatūros pasikeitimas, užterštas ar kondicionuojamas oras taip pat kenkia jautriai odai, kaip ir aitrių prieskonių bei alkoholio vartojimas, rūkymas ir nekokybiška kosmetika. 

Susidoroti su vidiniais faktoriais, skatinančiais odos reaktyvumą, ganėtinai keblu, o štai apsaugoti odą nuo reakcijos į išorinius veiksnius – visiškai realu. Ir čia mums į pagalbą ateina „probiotikai“ – t.y. bifidobakterijos.

Skiriami trys bifidobakterijų ekstrakto poveikio odai mechanizmai:

v  Tiesioginis poveikis nervų galūnėms, slopinant neuromediatorių, prisidedančių prie jautrumo susiformavimo, veiklą;

v  Neurogeninio uždegimo, dėl kurio dažnai išsivysto padidėjusio odos jautrumo požymiai, mažinimas;

v  Odos barjerinių funkcijų stiprinimas ir nervų galūnių apsauga nuo išorinių dirgiklių.

Pastarasis mechanizmas įdomus ir kitais atžvilgiais, mat odos barjero stiprinimas gali būti svarbus terapijos veiksnys esant kai kurioms uždegiminėms ligoms, susijusioms su barjerinių funkcijų pažeidimais, kaip antai atopiniam dermatitui, o taip pat kserozės (nenormalaus odos išsausėjimo) bei senėjimo atvejais.

Įvairiopa nauda

Mokslinių tyrimų rezultatai padėjo gerokai išplėsti Balzamo BIFIRON naudojimo galimybių ribas ir,  greta uždegimo bei keratozės pažeistos odos priežiūros, išskirti šias perspektyvias kryptis:  

- kasdienę profilaktinę reaktyvios ir jautrios odos priežiūrą;

- kasdienę profilaktinę sausos odos (tame tarpe patologiškai sausos), taip pat odos su pažeistomis barjerinėmis funkcijomis priežiūrą;  

Mokslinių tyrimų rezultatai padėjo gerokai išplėsti Balzamo BIFIRON naudojimo galimybių ribas ir,  greta uždegimo bei keratozės pažeistos odos priežiūros, išskirti šias perspektyvias kryptis:  

- kasdienę profilaktinę reaktyvios ir jautrios odos priežiūrą;

- kasdienę profilaktinę sausos odos (tame tarpe patologiškai sausos), taip pat odos su pažeistomis barjerinėmis funkcijomis priežiūrą.

Oksana Ivanova,

Vyr. technologė,                                                                                                                                                                     Rusijos D. I . Mendelejevo vardo chemijos technologijos universiteto, Chemijos-farmacijos ir kosmetikos priemonių technologijos katedros asistentė