Autorizacija:

Naudinga žinoti

Bakteriofagai odos grožiui ir sveikatai. Gelio balzamas su bakteriofagais

Bakteriofagai odos grožiui ir sveikatai. Gelio balzamas su bakteriofagais

Mikrobinės kilmės uždegiminių ligų gydymui istorijoje paprastai būdavo naudojami antibakteriniai preparatai: dezinfekantai ir antibiotikai. Nors šios priemonės akivaizdžiai veiksmingos, vis dėlto jas naudojant tuo pačiu slopinama arba naikinama visa mikroflora – tiek patogeninė, tiek ir normali. Be to, sistemingas antibiotikų vartojimas atsiliepia visam organizmui ir silpnina imunitetą. Jis susijęs su visa puokšte šalutinių efektų, iš kurių labiausiai nepageidaujamas – netyčinė dirbtinė atranka, sukelianti įvairių ligas sukeliančių bakterijų - atsparių tiek antibiotikams, tiek dezinfekantams - atmainų susidarymą.    

Pats saugiausias ir „ekologiškai švariausias“ kovos su mikrobinėmis infekcijomis būdas – tai mikrobų populiacijos skaičiaus reguliavimas natūraliais biologiniais ribotuvais. Biologiniai bakterijų ribotuvai – tai bakteriofagai. Pasitelkus siauro veikimo spektro bakteriofagus priešuždegiminei ir antibakterinei terapijai galima ne tik sunaikinti patogeninių mikroorganizmų (tame tarpe ir antibiotikams atsparių jų atmainų) populiaciją, bet ir pagerinti sąlygas „gerosioms“ bakterijoms daugintis.     

Neabejotini fagų privalumai – tai siauras antimikrobinio veikimo spektras, gebėjimas daugintis, ilgalaikis poveikis ir nekenksmingumas pacientui. Fagai visiškai neutralūs organizmo atžvilgiu ir greitai iš jo pasišalina nebelikus bakterijos-šeimininkės. Nė vienu bakteriofagų naudojimo ant odos atveju, net ir naudojimo kursais, fagolizės produktai (antigenai, toksinai) neturi žalingo poveikio organizmui. Negana to, manoma, kad šie produktai turi teigiamą poveikį organizmo imuninei sistemai – stiprina imuninį odos statusą.   

Bakteriofagų terapija šiuo metu sėkmingai taikoma chirurgijoje, oftalmologijoje ir otorinolaringologijoje. Preparatai su pavieniais fagais ir jų mišiniais paprastai būna skystos arba tepalinės konsistencijos. Vis dėlto skystoje terpėje specifinis bakteriofagų aktyvumas mažėja dėl jų agregacijos per galiojimo laiką. Įtraukti į lanolino tepalo sudėtį bakteriofagai praranda savo specifinį lizinį aktyvumą jau po 2-3 mėnesių po pagaminimo (bakteriofagai negrįžtamai sorbuojasi į lipidus), todėl sumažėja jų vartojamoji vertė. Šiuolaikinės biotechnologijos galimybės leidžia iš esmės patobulinti preparatus su fagais.

 

Kompanijos MIRRA išradimas:  

Kosmetinis gelio balzamas su bakteriofagais

 

Kompanijos MIRRA-M specialistai drauge su Valstybinio mokslinio taikomosios mikrobiologijos centro Bakteriofagų laboratorijos darbuotojais septynis metus vykdė mokslinį tiriamąjį darbą siekdami sukurti preparatą su bakteriofagais, kurio veikliųjų medžiagų aktyvumas išliktų nepakitęs pakankamai ilgai, kad jį būtų galima diegti į pramoninę gamybą. Mokslininkai tobulino galutinę receptūrinę preparato formą ir plėtojo aktyviųjų bakteriofagų spektrą. Galų gale buvo sukurtas visiškai naujo tipo gelinis preparatas (patentas Nr. 2156113), kuriame bakteriofagų stabilumas bei jų specifinis lizinis aktyvumas esant kambario temperatūrai išlieka nepakitęs du metus. 


KOSMETINIS GELIO BALZAMAS SU BAKTERIOFAGAIS - naujas itin veiksmingas preparatas mikrobinės kilmės uždegimui malšinti - tai:

  • Natūralios odos apsaugos nuo mikrobinės infekcijos sistema;
  • Aukštas saugumo lygis;
  • Kompleksinis poveikis;
  • Siauro spektro aktyvumas;
  • Odos mikroekologijos išsaugojimas;
  • Gaivumas ir patogumas naudoti.

Gelio galzamas su bakteriofagais priskiriamas prie medicininių imunobiologinių preparatų (MIBP). Gelio veikliosios medžiagos - specialiai atrinkti bakteriofagai, tolygiai pasiskirstę polimeruose (brinkstančiuose vandenyje didelės molekulinės masės hidrofiliniuose junginiuose), augaliniai ir eteriniai aliejai. Preparatas netrikdo odos ląstelių kvėpavimo, greitai susigeria į odą ir nepalieka riebalinių dėmių ant rūbų. Gelio aplikacija ir fiksacija odos paviršiuje nustatytą laiką sudaro sąlygas priemonei ilgiau veikti, o sykiu sustiprina jos gydomąjį poveikį. 

2005 metais kompanija MIRRA pradėjo pramoniniu būdu gaminti Gelio balzamą su bakteriofagais – uždegiminių procesų odoje profilaktikos priemonę pagal numatytą poveikį. Į priemonės sudėtį įtrauktas kompleksas bakteriofagų, veiksmingai kovojančių su bakterijomis, kurios sukelia uždegiminius procesus pažeistuose odos plotuose. Bakteriofagai selektyviai slopina ligas sukeliančių bakterijų – stafilokokų, streptokokų ir kt. – veiklą ir šitaip padeda atkurti odos biocenozę (mikrofloros pusiausvyrą).  Dėl selektyvaus baktericidinio poveikio jie padeda išsaugoti normalią odos mikrofloros pusiausvyrą ir sparčiai pašalinti pagrindinius sukėlėjus iš uždegimo židinio.

Polivalentinis piobakteriofagas geriau apvalytas nuo bakterijų metabolitų, todėl puikiai toleruojamas ir gali būti naudojamas vaikams iki vienerių metų amžiaus. Preparatas pasižymi specifiniu gebėjimu lizuoti bakterijas Escherichia coli, Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa (žaliamėles pseudomonas), Staphylococcus aureus, Streptococcus spp. Terapinė dozė - 0,3 ml 1 kg kūno masės, maksimali dozė - 3 ml. Naudojamas gydyti įvairioms pūlinėms-uždegiminėms ir žarnyno ligoms, kurias išprovokuoja aukščiau nurodyti sukėlėjai. Preparatas naudojamas esant odos ir poodžio ląstelyno pažeidimams (frunkulams, karbunkulams, hidradenitams, abscesams, flegmonoms, sikozei ir kt.), taip pat chirurginėms infekcijoms (pūlinėms žaizdoms, pleuritams, terminiam nudegimui ir t.t.).

 


Gelio fagų ansambio elektroninės fotografijos, fagų sąveika su bakterijų ląstelėmis

 

GELIO FAGŲ ANSAMBLIO ELEKTRONINĖS FOTOGRAFIJOS     

FAGŲ SĄVEIKA SU BAKTERIJŲ LĄSTELĖMIS 

 

1 - Proteus vulgaris fagas; 2 - Staphylococcus aureus fagas; 3 - Pseudomonas aeruginosa fagas; 4 -Staphylococcus pyogenos fagas ; 5 - piocinai (nebaigti fagai); 6 - Escherichia coli fagas.

А, B - fagai Actinomycetes ssp paviršiuje; C - fagai Proteus vulgaris paviršiuje; Dfagai Pseudomonas aeruginosa paviršiuje; E - fagai Corinebacterium ssp paviršiuje; F fagai E.coli paviršiuje. 


EFEKTYVUMO TYRIMŲ REZULTATAI

Įvairiose Rusijos klinikose ir kosmetikos salonuose buvo vertinamas gelio efektyvumas spuogų ligai, streptodermijai, piodermijai gydyti, taip pat kosmetinių procedūrų, kaip antai odos šlifavimo bei estetinių operacijų padariniams likviduoti. Tyrimų metu paaiškėjo, kad gelis yra labai veiksminga ir alerginių reakcijų nesukelianti priemonė. Pastebėta, kad naudojant šią priemonę sutrumpėja pažeistų paviršių gijimo laikas, pailgėja spuogų ligos remisijos laikotarpiai esant sunkiai ligos formai, o esant lengvai formai - uždegimo elementai visiškai išnyksta.  

Maskvos grožio medicinos centre EKLAN ir Rostovo prie Dono Rajoninėje ligoninėje Nr. 2 buvo atlikti Gelio balzamo su bakteriofagais klinikiniai tyrimai, siekiant nustatyti šios priemonės veiksmingumą spuogų ir kitų odos uždegimų terapijoje

Tiriamieji – pacientai nuo 19 iki 27 metų amžiaus, kurių ligos stažas svyravo nuo 5 iki 14 metų. 56% pacientų buvo nustatyta pirmojo laipsnio spuogų liga, 44% - antrojo laipsnio. 

Tiriant odos, pažeistos įvairiomis spuogų ligos formomis, mikrobinį peizažą, 90% pacientų buvo nustatytas stafilokokų – tiek auksinio, tiek epiderminio – skaičiaus padidėjimas. 65% ligonių nustatytas žymus streptokokų populiacijos padidėjimas. 

Panaudojus visą eilę antibakterinių preparatų pasireikšdavo odos disbakteriozė, grybelių skaičiaus padidėjimas ir net kandidozės išsivystymas. Kai kuriais atvejais pasireikšdavo žarnyno lazdelės infekcija, o dažniausiai būdavo pastebima mišrių kultūrų sankaupa.        

Foto: Bakteriofagų sąveika su bakterijų ląstelių sienelėmis. (Wolinella, gauta iš žmogaus dantenų vagelės, padidinta х 50 000)

Kiti mikroorganizmai:

St. aureus

St. epidermidis

Corynebacterium spp.

Propionibacterium acnes

Str. pyogenes

C. albicans

St. saprophyticus

E. coli

Klebsiella pneumoniae

Pseudomonas spp.

Proteus vulgaris

Odos mikrobinis peizažas aknės arba spuogų ligos atveju (% nuo bendro mikroorganizmų skaičiaus)    

Įrodyta, kad naudojant šią priemonę:

  • 45% atvejų patogenai buvo visiškai pašalinti iš uždegimo židinio; 
  • 55% atvejų jų kiekis buvo sumažintas iki odos normofloros lygio; 
  • 40% atvejų ligonių, kurių ligos stažas svyravo nuo 5 iki 14 metų, naudojant Gelio balzamą per 2 mėnesius uždegimo požymiai visiškai išnyko. Išnykus uždegimo požymiams daugiau nebesusidarė ir keloidiniai randiniai odos pakitimai. 
  • Klinikiniai tyrimai parodė, kad šią priemonę galima sėkmingai naudoti siekiant užkirsti kelią spuogų ligai, piodermijai bei uždegiminiams procesams – odos bėrimams kritinėmis dienomis, pūliavimui esant įdrėskimams, įbrėžimams, įpjovimams, vabzdžių ir gyvūnų įkandimams, taip pat atliekant estetines operacijas.    

Šiuo metu MIRRA gamina tris priemones, į kurių sudėtį įtraukti bakteriofagų kompleksai: Gelio balzamą su bakteriofagais, Nenuskalaujamąją burnos ertmės gelio pastą ir Drėkinamąjį gelio tepalą. Sukaupta neįkainojama darbo su bakteriofagų koncentratais patirtis, gauti ir apdoroti šimtai palankių atsiliepimų iš klientų, kuriems mūsų priemonės padėjo įveikti įvairias mikrobinės kilmės odos problemas. Modernizuotos receptūros, sukurtos šio amžiaus pirmojo dešimtmečio pradžioje. Formuojasi nauja klasė kosmeceutinių priemonių, kurios, naudojamos profilaktiškai, padeda išsaugoti naturalios odos biocenozės stabilumą bei užkerta kelią mikrobinės kilmės susirgimams. Sukauptas darbo su bakteriofagų preparatais patyrimas ir priemonių, sukurtų jų pagrindu, efektyvumas atveria plačią bakteriofagų bei jų metabolizmo produktų (tame tarpe fermentų – endolizinų) kaip aukšto efektyvumo kosmeceutinių preparatų komponentų naudojimo perspektyvą.    

Atlikti tyrimai nepranašauja revoliucinių pokyčių aknės ar furunkuliozės gydymo praktikoje, nesibrauna į taikomosios mikrobiologijos ir virusologijos sritį ir netrikdo susiklosčiusių gydytojų ir kosmetologų santykių. Siūlomos priemonės tiesiog padeda odai susigrąžinti pažeistą ekologinę pusiausvyrą – tai yra atkurti biologinius ryšius tarp gyvų mikroorganizmų rūšių ir populiacijų. 

Autoriai:

V. S. Tulskis, А. S. Golubkovas, О. G. Golubkova.
UAB MIRRA-M, Maskva, www.mirra.ru

Literatūra:  
1. Е.Ф.Колмакова, О.С.Панова, С.А.Чубатова и др.
Микробиоценоз кожи и методы его коррекции.
Экспериментальная и клиническая дерматокосметология, №5, 2004. С.42-45.

*Jei naudojate straipsnio medžiagą, būtinai pateikite nuorodą į šaltinį.